Вознемиреност во Москва: Моќни сојузници му вртат грб на Путин

Од:

Јавните опомени од индискиот премиер Нарендра Моди и кинескиот претседател Си Џинпинг до рускиот претседател Владимир Путин поради неговата инвазија на Украина сигнализираат промена во глобалната перцепција за војната, велат западните власти, додека Европа и САД се обидуваат да ја намалат меѓународната поддршка за Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Нападот на Моди врз Путин и признавањето на рускиот лидер дека Кси изразил „загриженост“ се знаци на вознемиреност во Москва, изјавија тројца западни претставници. Овие изјави, дадени на самитот во Узбекистан, следеа неколку дена откако украинските сили во контранапад ги принудија Русите да се повлечат од повеќе од 3.000 квадратни километри територија во областа Харков, пренесува „Јутарњи лист“.

Висок европски министер за „Фајненшл тајмс“ изјави дека коментарот го толкуваат како „вистинска критика“.

– Особено од Моди. Мислам дека на Путин не му се допаѓа тоа. Многу е подобро да се најдете во двосмислена ситуација во која можете да имате пријателски односи со двете страни. И да има корист од пријателството и со двајцата – додаде министерот.

Имено, Моди му рекол на Путин дека „денес не е време на војна“.

– Ќе дадеме се од себе тоа да го запреме што е можно поскоро – одговори Путин.

Тоа дојде откако рускиот лидер ја призна „загриженоста“ на Кси за војната во јавните забелешки на самитот.

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска