Воздушна опасност низ Украина

Од:

Воздушна опасност е прогласена на целата територија на Украина, покажуваат податоците на онлајн мапата на украинското Министерство за дигитална трансформација.

Ова е втор пат од синоќа на целата територија на Украина да се огласуваат сирени за воздушен напад.

Набргу потоа почнаа да пристигнуваат вести за експлозии на целата територија на Украина. Како што пренесуваат медиумите, детонациите одекнале во регионот Лавов на западот на земјата.

Експлозии се слушнаа и во Ровно, поради што половина град остана без струја. Експлозии одекнаа и во регионот на Ивано-Франковск, но засега не се знае кои биле метите.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“