Воз излетал од шини, најмалку 17 загинати

Од:

Најмалку 17 лица загинаа, откако товарен воз кој превезувал патници, роба и јаглен излетал од шини во Мапут, престолнина на Мозамбик, соопшти државната железница.

dobivaj vesti na viber

Инаку освен тоа дека несреќата се случила во раните попладневни часови додека возот сообраќал од Мапут кон Зимбабве, не се наведуваат други детали.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

Во Мозамбик после циклонот прогласена епидемија на колера

Ана Ололовска

Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

Татјана Ташкова