Воведен полициски час на Кипар

Од:

Во следните две седмици, почнувајќи од денеска, на Кипар се воведува полициски час од 21 до 5 часот наутро и стапуваат во сила новите мерки соопштени минатата седмица.

Рестораните и кафулињата ќе работат до 19 часот, затворени се фитнес центрите, базените и казината, се воведува забрана за јавни собири и протести, во црквите и религиозните храмови дозволени се најмногу 75 лица, додека, пак, за венчавките, крштевањата и погребите, бројот не смее да биде над десет присутни.

Продавниците и моловите, фризерските и козметичките салони, археолошките локалитети и музеите, театрите и галериите ќе останат отворени, но согласно здравствените протоколи.

Мерките, планирано е да бидат во сила до 14 декември, а доколку се подобри епидемиолошката слика во земјата, за периодот до 7 јануари 2021 година ќе има поблаги рестрикции.

Полицискиот час ќе биде од 23 до 5 часот наутро, дозволени ќе бидат собири во домовите на најмногу 10 лица вклучително и децата, а угостителските објекти ќе работат до 22 часот.

Исклучоци постојат за 24 и 31 декември, односно за Божиќ и Нова година кога полицискиот час ќе биде од 2 часот по полноќ до 6 часот наутро, угостителските објекти ќе бидат со продолжено работно време до 00.30 часот, додека, пак, за периодот од 23 декември до 1 јануари 2021 година, во домовите дозволени се собири на најмногу 15 лица.

Од почетокот на епидемијата, заклучно со вчера, на Кипар се регистрирани 10.383 случаи на Ковид-19, хоспитализирани се 119 пациенти, а починати се 48 лица.

Би можело да ве интересира

За да ја поттикне вакцинацијата, Кипар ги укина бесплатните брзи тестови

Македонија останува на портокаловата листа за патување на Кипар

Бонус за летен одмор за вакцинираните на Кипар

Министрите од кипарската влада се вакцинираат со „Астра зенека“

Кипар ќе почне со постепено намалување на рестриктивните мерки

Се вакцинираше претседателот на Кипар