Вотката и ракијата не се замена за дезинфекциските средства

Од:

Новиот коронавирус ги поттикна луѓето почесто да мијат раце, но предизвика и „тепачка“ за дезинфекциски средства, тоалетна хартија, влажни марамчиња… А, некаде има и недостиг од сѐ тоа.

Немајќи соодветен гел за дезинфекција, луѓето преоѓаат кон алтернативни методи, на пример вотка. Но, како што пишува списанието „Експлор хелт“, тоа не е добра опција.

Центрите за контрола и превенција на болести, микробиолозите и лекарите наведуваат дека миењето раце со сапун и вода е најдобар начин да се заштите од вируси и бактерии. Ако пак, нема пристап до сапун и вода, може да се користи средство за чистење на база на 60 отсто алкохол.

Затоа, најдобра ефикасна замена за тоа е медицинскиот алкохол. Жестоките пијалаци, сепак, не се за дезинфекција.

Би можело да ве интересира

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он