Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Од:

Вооружени напаѓачи вчера киднапираа најмалку 75 луѓе од село во северозападна Нигерија, најново во серијата киднапирања во оваа африканска земја.

-Бројот на киднапирани луѓе од Рини е секако поголем од 75, изјави еден од жителите на ова село во северозападната нигериска држава Замфара, пренесоа британските медиуми.

Друг жител додаде дека вооружените напаѓачи, кои дошле во селото со повеќе од 50 мотоцикли, киднапирале над 80 луѓе, претежно деца и најстарите, и го ограбиле нивниот имот.

Портпаролот на полицијата го потврди киднапирањето, но одби да даде повеќе детали.

Нигерија се бори со зголемен број вооружени грабежи и киднапирања заради откуп, главно во северозападните области, каде безбедносните сили често пати не успеваат да ги спречат нападите на киднаперите.

Би можело да ве интересира

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

А1он

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска