Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Од:

Тешко вооружени мажи упаднаа во затвор во југозападна Нигерија користејќи гранати, соопштија денеска затворските служби, а според непотврдени медиумски извештаи, речиси илјада затвореници избегале.

– Вооружените луѓе кои дојдоа беа во голем број. Го нападнаа синоќа поправниот дом „Абонлого“ со гранати. Многу затвореници беа повторно уапсени по нападот и тоа сè уште трае, изјави Оланруаџу Анжорин, портпарол на управата на затворот во државата Ојо, без да прецизира колку затвореници избегале и без да потврди дали има жртви.

Полицијата наскоро ќе даде изјава со детали за нападот, додаде портпаролот.

Неколку локални медиуми објавија дека за време на нападот биле ослободени речиси 1.000 затвореници. Сè уште не е можно да се потврдат таквите наводи.

Околу 240 затвореници избегаа за време на напад на друг затвор на 13 септември во државата Коги во централниот дел на Нигерија.

Во април, повеќе од 1.800 затвореници избегаа за време на напад на друг затвор во југоисточниот дел на земјата.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он