Вооружена престрелка во Кашмир, загинаа тројца пакистански и петмина индиски војници

Од:

Пакистан соопшти дека тројца негови и петмина индиски војници загинале во прекуграничната размена на оган во спорната област Кашмир.

Британските медиуми јавуваат дека ова е најголема бројка на загинати војници на двете армии годинава.

Војниците загинаа во период на засилени тензии меѓу двете нуклеарни сили, откако Индија пред десет дена го укина специјалниот статус на Кашмир, регион на чиј еден дел и Пакистан вели дека има право на владение.

Би можело да ве интересира

Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

А1он

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска

Јавно бесење за убијците на деца и силувачите во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистански војници меѓу седуммина загинати во престрелка во близина на границата со Авганистан

Ана Ололовска

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Најмалку 57 лица загинаа во лавини во пакистанскиот дел на Кашмир

Ана Ололовска