Вооружена Палестинка убиена на контролен пункт на Западниот брег

Од:

Израелската полиција денеска соопшти дека Палестинка, која наводно планирала да изврши напад со нож, е убиена на контролен пункт во Ерусалим.

Таа била убиена од чувар на контролниот пункт Каландија, кој забележал дека носи нож.

Полицијата подоцна објави дека е убиена 28-годишна Палестинка.

Каландија е главниот премин преку кој палестинските жители од Западниот брег влегуваат во Израел, главно оние кои одат во Ерусалим.

Контролниот пункт го чуваат приватни компании за безбедност, а израелската полиција е распоредена таму по насилните инциденти.

Официјалната палестинска новинска агенција Вафа денеска јави дека израелските сили го затвориле преминот од двете страни.

Би можело да ве интересира

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел

Израелскиот парламент прелиминарно гласаше за буџет по неколкугодишна криза

А1он

Израел усвои мерки за ублажување на блокадата на Појасот Газа

Ана Ололовска