Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

Од:

Вооружен маж денеска упадна во филијалата на Банка на Грузија градот Кутаиси и 12 луѓе држи во заложништво, барајќи да му се исплати поголема сума пари, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи.

Полицијата започна истрага за терористички акт, земање заложници и носење оружје.

Според локалните медиуми на влезот од банката поставени се две експлозивни направи, кои би експлодирале ако се отвори вратата.

На една видео-снимка се гледа вооружен маж во маскирна униформа со маска на лицето, а женски глас вели дека бара за три часа да му се исплатат два милиони долари.

Во октомври 2020 година, вооружен маж зеде 43 заложници во експозитура на Банката на Грузија во градот Зугдиди, во западниот дел на земјата. Тој ги ослободил сите заложници и избегал со непозната сума пари и никогаш не бил пронајден.

Би можело да ве интересира

Премиерот на Грузија му порача на Зеленски да си ги гледа проблемите во неговата земја

Катерина Павлова-Николовска

Демонстрантите во Грузија бараат оставка од проруските власти

Во Грузија на слобода се сите уапсени поради протести против прописите за „медиуми-агенти на странско влијание“

Горан Наумовски

ВИДЕО: Демонстрантите ја добија битката, Грузија го повлече спорниот закон за „странски агенти“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вирална снимка од Грузија: Жена го вее знамето на ЕУ, не и пречи млазот од воден топ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жестоки протести, нереди и апсење во Грузија поради законот за странски агенти