Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

Од:

Вооружен маж денеска упадна во филијалата на Банка на Грузија градот Кутаиси и 12 луѓе држи во заложништво, барајќи да му се исплати поголема сума пари, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Полицијата започна истрага за терористички акт, земање заложници и носење оружје.

Според локалните медиуми на влезот од банката поставени се две експлозивни направи, кои би експлодирале ако се отвори вратата.

На една видео-снимка се гледа вооружен маж во маскирна униформа со маска на лицето, а женски глас вели дека бара за три часа да му се исплатат два милиони долари.

Во октомври 2020 година, вооружен маж зеде 43 заложници во експозитура на Банката на Грузија во градот Зугдиди, во западниот дел на земјата. Тој ги ослободил сите заложници и избегал со непозната сума пари и никогаш не бил пронајден.

Би можело да ве интересира

Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска