Вонредни парламентарни избори во Украина веројатно на 21 јули

Од:

Вонредни парламентарни избори во Украина би можеле да се одржат на 21 јули, изјави денеска Андриј Богдан, советник на новиот претседател Владимир Зеленски.

Тој појасни дека претседателот денеска одржал консултации со пратениците и најприфатлив датум за одржување на изборите бил 21 јули.

Богдан, кој веројатно ќе биде шеф на кабинетот на претседателот, соопшти дека е можно Зеленски денеска да соопшти дел од новите имиња во власта.

Украинскиот премиер Володомир Гројсман вчера најави дека в среда ќе поднесе оставка и го повика Зеленски да преземе целосна одговорност за земјата. Оставката на Гројсман треба да биде потврдена и во Парламентот и доколку биде усвоена, тој ќе биде вршител на должност на премиер на земјата се додека пратениците не именуваат нов состав на владата по изборите.

Зеленски го распишти парламентот откако вчера во Врховната рада положи заклетва на почетокот на петгодишниот мандат како претседател на Украина.

Би можело да ве интересира

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен

Можна уште една руско-украинска размена на притворени

Зеленски очекува средба со Трамп

Ана Ололовска

САД одобрија 250 милиони долари воена помош за Украина

Ана Ололовска

Естонија сака еднострано да го укине безвизниот режим за Украинците

Зеленски потпиша закон за откажување од пратеничкиот имунитет

Ана Ололовска