Вонредни мерки во дом за стари лица во Нов Зеланд по појава на респираторни симптоми

Од:

Еден комплекс за нега на стари лица во Крајстчрч, Нов Зеланд, е под вонредни мерки на строга изолација откако некои од штитениците покажале симптоми на респираторни заболувања.

Раководството на институцијата денеска писмено ги известила членовите на семејствата на своите штитеници, јави дневниот весник „Гласот на Нов Зеланд“.

Во Нов Зеланд повеќе 100 дена нема внатрешни случаи на зараза со коронавирусот, а вчера во земјата бил забележан само еден нов случај на болеста, кај млад човек што пристигнал од Австралија.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Белгија го укинува задолжителното носење маски на отворено

А1он

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска