Вонредна сoстојба: Франција ги затвори границите

Од:

Претседателот на Франција, Фрасоа Оланд прогласи вонредна состојба на територијата на цела Франција и донесе одлука да се затворат сите граници на државата.

Тој кажа дека во тек се операции на полициските сили низ цел Париз, а до граѓаните упати апел да останат во своите домови.
-Мораме да останеме мирни и обединети, рече тој.

Тој по нападите, заедно со премиерот и минситерот за внатрешни работи одржа итен состанок.

Најмалку 11 луѓе погинаа во нападот во ресторан, а 15 во коцертната сала Батаклан каде трае заложничката криза.
Полицијата нема податоци дали нападите се координарани, во кои настрадаа најмалку 60 жители на Париз.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите