Вонредна состојба во Казахстан поради коронавирусот

Од:

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев денеска прогласи вонредна состојба во државата поради коронавирусот.

Уредбата донесена од Кабинетот на претседателот го ограничува влезот и заминувањето од Казахстан за сите, освен дипломати и оние што се поканети од Владата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Мери Јордановска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

А1он