Вонреден мини самит на ЕУ за илегалната имиграција

Во Брисел денеска се одржува мини самит на земјите членки на Европска унија посветен на илегалната имиграција, зајакнување на Договорот од Даблин и улогата на ФРОНТЕКС.

На состанокот ќе присуствува претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер, германската канцеларка и претседателите или премирите на Италија, на Франција, на Шпанија, на Грција, на Бугарија и на Австрија.

Вонредниот самит претставува подготовка за Самитот на ЕУ, што ќе се одржи на 28 и 29 јуни.

Мини самитот го бојкотираат земјите од Вишеградската група (Полска, Унгарија, Чешка и Словачка), кои не сакаат да примат мигранти.

Би можело да ве интересира

Барние: Очекуваме конструктивна соработка со Борис Џонсон

Ана Ололовска

Сузане Шутц: Меркел е посветена на европскиот пат на Албанија и Северна Македонија

Ана Ололовска

Француско-германскиот предлог за мигранти го прифатиле 14 земји

Ана Ололовска

Макрон бара од Либија да не ги држи мигрантите во притвор

Ана Ололовска

Американската Влада воведува експресна процедура за депортација на мигрантите

Ана Ололовска

Анкета: Тереза Меј е слаб премиер, сметаат половина од Британците