Волстрит Журнал: Канцелариите во САД се полупразни, шест месеци по почетокот на пандемијата

Од:

Посетеноста на американските канцеларии и работни простории кон крајот на август била на ниво од 49 отсто во споредба со февруари, пред почетокот на пандемијата на коронавирусот и воведениот карантин низ САД, објави денеска Волстрит Журнал.

Весникот се повикува на податоци од компанијата „Бриво“, ангажирана со системи за безбедност и менаџирање со достап до канцелариски, индустриски и други простории. Компанијата црпи информации од бројот на „одблокирани“ простории од страна на вработените – тоа се случува кога работникот ја употребува магнетната картичка при влез или на друг начин го одблокира влезот во канцеларија.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, доволно намален број на физички присутни вработени има и во другите области, вклучително и оние каде далечинската работа не е можна, како индустриски и магацински простории. Кај нив, посетеноста на вработните е на ниво од 68 отсто од февруарската, а во случај со ритејлот – на 71 отсто.

Показателите се разликуваат според градот или сојузната држава. Така, ако во Сан Франциско работните простории се полни на 29 проценти од нивото во февруари, а во Њујорк нешто помалку од 40 проценти, во Лос Анџелес посетеноста е 66 отсто. Посетеноста на канцелариите во Чикаго е 50 отсто, додека посетеноста на индустриските и магазинските простории е на нивото од 78 отсто од февруарската.

Некои технолошки компании како Гугл, Твитер или Ербиенби соопштија дека остануваат на далечинска работа до следното лето или даваат дозвола да се работи од дома постојано.

Би можело да ве интересира

Рекордни 2.243 новозаразени лица во Бугарија

Ана Ололовска

Ејми Кони Берет положи заклетва за судија на Врховен суд на САД

Ана Ололовска

САД одобриле продажба на оружје за Тајван во вредност од 2,3 милијарди долари

Ана Ололовска

Протести во Италија поради мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Приштина разгледува нови мерки против Ковид-19, не е исклучено затворање на границите

Ана Ололовска

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски