Волкер: Исходот од референдумот нема да ја разниша решеноста на Украина за враќање на териториите

Од:

„Сето ова е фарса, шарада организирана од Путин – одржување референдум за кој сите знаат дека е лажен, за подоцна тој да каже дека тие области станале дел од Русија, за кои сите знаат дека не се“.

dobivaj vesti na viber

Курт Волкер, поранешен специјален претставник на САД за преговорите за Украина и поранешен амбасадор во НАТО, вели дека исходот од референдумот нема да ја намали решеноста на Украина да ја врати изгубената територија.

Во окупираните територии на Украина на исток денеска се одржува „референдум“ за присоединување кон Русија

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска