Војник херој во масакрот – украл камион и пренесувал повредени

Од:

Ветеранот од војната во Ирак, Тејлор Винстон, за време на нападот во Лас Вегас, украл камион и почнал да ги пренесува повредените во болница.

Дваесетидеветгодишниот Винстон, бил на фестивал на кантри музичка, во друштво на неговиот пријател, кога Стивен Педок почнал да пука во масата, при што загинаа 59 лица, а беа повредени повеќе од 500 лица.

Поранешниот маринец прво помислил дека се работи за петарди, а потоа видел како луѓето паѓаат погодени од рафали кои пристигнувале од 32 кат од хотел.

Тој го напуштил концертот, но наместо да се снаоѓа и да избега на сигурно место, украл камион во кој немало возач, почнал да ги собира ранетите и да ги пренесува во болница.

– Пријателот и јас, за среќа наидовме на камион во кој беа само клучевите. Почнавме да ги возиме жртвите, свртевме неколку кругови и се обидовме да помогнеме најдобро што можеме, додека не пристигне Брзата помош, рече Винстон.

Тој додаде дека пренеле најмалку 24 лица, а по пристигнувањето на службите за спасување, организирале прва помош за повредените.

– Се плашам дека некои од нив не се веќе меѓу живите… Не можам да бидам сигурен, но мислам дека некои не се извлекоа, но се надевам на најдобро. Лут сум поради сето ова што се случи, додаде Винстон.

Би можело да ве интересира

Фотографии од најскапиот хотелски апартман во светот

Полицијата во Лас Вегас истражува обвиненија за силување против Роналдо

Кристијан Ландов

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Ана Ололовска

Лас Вегас: 45 луѓе се уште хоспитализирани по нападот на 1. октомври, дел од нив во критична состојба

Наум Локоски

Ненси Синатра повика да бидат стрелани членовите на НРА

Наум Локоски

Градоначалничката на Лас Вегас за напаѓачот: Нека изгние

Ана Ололовска