Војниците прават утврдувања на околу 25 км. од Багдад

Од:

Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови, зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен град од можен напад на екстремистите.

Во голема офанзива што ја предводат екстремисти од Исламска држава на Ирак и Левант, заедно со приврзаници на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, заземени се големи делови од северниот и северни делови од централен Ирак.

Екстремистите се на помалку од 100 км. од Багдад. Портпарол на ИДИЛ најави дека припадниците на таа група се движат кон Багдад и Карбала, град југозападно од престолнината кој се смета за еден од најсветите места кај шиитите.

Ајатолахот Али ал-Систани врховен шиитски лидер, ги повика вчера Ирачаните да земат оружје против сунитските екстремисти кои се движат кон Багдад.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

18 − 5 =