Војници пукале врз напаѓач кој им се заканувал со нож

Од:

Француски војници денеска отвориле оган врз маж кој им се заканувал со нож пред воена болница во Лион, соопшти полицијата.

Притоа напаѓачот е повреден во нога.

Полициски извори наведуваат дека е покрената истрага, но засега не е познат идентитетот на напаѓачот, ниту мотивот за нападот.

Напаѓачот се наоѓа в болница и нема повреди опасни по живот.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат протестите против пензиските реформи во Франција

Ана Ололовска

Абас побара Франција да ја признае палестинската држава

Ана Ололовска

Минатата година во Франција над 130.000 лица побарале азил

Ана Ололовска

Франција порано од предвиденото ќе затвори уште два реактора

Ана Ололовска

Поради пензиските реформи исклучена струјата на пазарот Рунжи

Ана Ололовска

Експертите со 25 препораки за прекин со „манипулацијата со бројките“ за имиграцијата во Франција

Ана Ололовска