Војната меѓу војската и картелите во Мексико

Од:

Најмалку 30 војници и членови на нарко бандите беа убиени во долгите битки што следеа по апсењето на шефот на картелот Синалоа, Овид Гузман, син на еден од најпознатите мексикански криминалци – Хоакин „Ел Чапо“. Запалени се најмалку 250 возила, а војската во акциите користела борбени хеликоптери и авиони. Беа погодени најмалку два авиони.

Уште триесет лица се ранети, додека полицијата и војската уапсија 21 член на нарко картелот.

Судирите меѓу армијата и криминалците избувнаа откако членовите на картелот Синалоа се обидоа, како и пред три години, да ги натераат властите да попуштат и да го ослободат синот на најпознатиот криминалец во историјата на оваа земја со напад на безбедносните сили.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Eксплозија во илегална фабрика за огномети во Мексико – седум загинати, 15 повредени

Горан Наумовски

Момче со прекар Ел Чапито уби осум членови на едно семејство во Мексико

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна да ја фаќа пејачката, по што изби општа тепачка на сцената

Предраг Петровиќ

Три Американки исчезнаа во Мексико, отишле таму да продаваат облека на пазар

Ана Ололовска

Девојче кое исчезна во САД во 2018 година, сега е пронајдено во Мексико

Горан Наумовски

Претседателот на Мексико тврди дека има фотографија од митско суштество