Воениот брод на САД останува во Црно Море и покрај критиките на Москва

Од:

САД ќе го одржат своето присуство во Црно Море и покрај предупредувањата од Русија дека американскиот воен брод што патролира во областа ја загрозува регионалната безбедност, изјави секретарот на американската морнарица Реј Мабус.

dobivaj vesti na viber

Воениот брод на САД вплови во Црно Море во текот на месецот и предизвика остри критики од Москва.

– Ќе бидеме присутни за да спречиме потенцијална агресија – истакна Мабус по критиките од Русија на одлуката на НАТО за постојано воено присуство во Црно Море.

Претставник на руското Министерство за одбрана изјави дека „постојаното воено присуство ќе го дестабилизира регионот бидејќи тоа не е море на НАТО“.

Турција и Романија очекуваат на самитот на НАТО во Варшава идниот месец да биде одлучено да се зголеми присуството на воените сили на Алијансата во Црно Море.

– Друг американски брод вчера вплови во Медитеранот. Обврска на американската морнарица е да спречи агресија и да обезбеди проодност на морските патишта – посочи Мабус.

Би можело да ве интересира

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска