Воена парада во Иран: Техеран покажува мускули и ги предупредува непријателите

Од:

Иран гордо го покажа своето вооружување на парада воТехеран под будното око на претседателот Махмуд Ахмадинеџад, кој го искористи настанот за повторно да му пркоси на Западот и Израел.

Парадата, вклучуваше илјадници војници, тенкови и проектили носени на камиони, одбележувајќи ја годишнината од почетокот на Иранско-ирачката војна која траеше од 1980-1988 година.

Би можело да ве интересира

Иранските беспилотни летала „Шахед“ содржат европски компоненти

Мохаџер-10: Дрон со најдолг дострел во светот

Уапсен таткото на Махса Амини: Му се закануваа да не ја одбележи годишнина од смртта на ќерката

Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

Горан Наумовски

САД ја запреа испораката на сурова нафта од Иран и запленија 980.000 барели

ВИДЕО: Терористички напад во џамија во Иран, четворица убиени