Водата во главниот канал во Венеција стана флуоресцентно зелена

Од:

Водата во главниот канал во Венеција денеска стана флуоресцентно зелена во областа кај мостот Риалто, а властите се обидуваат да ја утврдат причината, соопшти италијанската противпожарна служба.

Локалната агенција за заштита на животната средина добила примероци од сменетата вода и работи на идентификување на супстанцијата што ја променила бојата на водата, објави Ројтерс.

Областа на Венеција свика вонреден состанок на полициските сили за да се разбере што се случило и да се разгледаат можните контрамерки, пренесе АНСА.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди северна Италија

Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Голема истрага во Италија: Брачен пар од Србија го однесе синот во болница, лекарите не можеа да го спасат

Се нудат 15 илјади евра и куќа за едно евро-Италија со нов повик за 3000 странци

Предраг Петровиќ

Воз налетал на работници додека поправаа пруга во Италија, петмина загинаа

Горан Наумовски

Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Горан Наумовски