Путин прогласи анексија: Русија сега има четири нови региони

Од:

„Знаете дека се одржаа референдуми во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите беа преброени и народот дефинитивно одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори за анексија. Ова е волја на милиони луѓе, Русија сега има четири нови региони“,  изјави Владимир Путин на објавувањето на анексијата.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е нивно право, кое се наоѓа и во повелбата на ОН“, рече Путин.

Путин потоа ги пофали „сите херои кои загинаа во специјална воена операција“.

„Ова се хероите на голема Русија. Да им оддадеме почит со едноминутно молчење“, рече Путин.

„Милиони луѓе во овие региони одлучија и никој не може да ги негира овие историски чувства на припадност“, рече Путин.

„Советскиот Сојуз повеќе не постои, тој е историја и на Русија веќе не и треба. Но, тоа не е ни важно, бидејќи милиони луѓе се поврзани со Русија и се враќаат во својата вистинска историска татковина. Неколку години луѓето во Донбас се убивани и мачени. Сакајќи да предизвикаат омраза кон Русија, тие ги заплашија. Но, жителите на Донбас, Херсон и Запорожје одлучија. Тие сега стануваат наши граѓани и засекогаш“, рече Путин.

Би можело да ве интересира

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он

(ВИДЕО) Путин до мајките на загинатите руски војници: „Не жалам што ја почнав војната“

А1он

Нов удар за Путин, најсилната технолошка компанија во земјата ја напушта Русија

А1он