ВО ЖИВО: Протестите во Бејрут продолжуваат, демонстрантите бараат оставка и од претседателот

Од:

Во Бејрут, поради големата експлозија која настана минатата недела, група демонстранти повторно се собраа да протестираат против актуелниот претседател на Либан, Мишел Наим.

Демонстрантите не се откажуваат од своите барања, моментално маршираат во централниот дел во речиси разурнатиот град и бараат итно повлекување на претседателот на државата.

Под притисок на либанската јавност како и поради големите нереди кои се случија изминатиот период, Владата на Либан, вчера поднесе оставка.

Антивладините протести започнаа во земјата неколку дена по експлозијата, а уште од првиот ден на демонстрациите беа забележани околу стотина повредени цивили, додека еден полицаец беше убиен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Демонстрантите во Гватемала го запалија Конгресот

Катерина Павлова-Николовска

Жестоки антирасистички протести во Бразил

Илјадници средношколци на протест против „диносаурусите“ од власта во Тајланд

Минск: Илјадници луѓе на погребот на демонстрантот Бондаренко, наводно убиен од тајната полиција

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

Жарко Настоски

Најмалку 37 мртви во Уганда по апсењето на опозиционерот Боби Вејн

Жарко Настоски