Во желудникот на мртов елен на Тајланд пронајдени седум килограми отпад

Од:

Во желудникот на 10-годишен мртов елен пронајден во национален парк во северниот дел на Тајланд пронајдени се седум килограми отпад, јавија локалните медиуми.

Вработените во националниот парк од стомакот на животното извадиле, меѓу другото, и машки долен веш, најлонски кеси, кесички за инстант кафе, гумени ракавици, мал пешкир и друг вид отпад. Тие соопштија дека еленот јадел пластика подолго време пред да угине.

Претходно годинава на Тајланд беше пронајдено бебе дугонг кое умрело откако јадело пластика.

Локалните власти најавија проект за собирање на отпад во паркот во кој ќе бидат ангажирано локалното население. Најавена е едукација на локалните жители за тоа како оставената пластика во паркот и штети на животната средина и животните.

Би можело да ве интересира

Генерал Апират Конгсомпонг: Војникот кој уби 29 лица, не бил чесно третиран од претпоставениот офицер

Ана Ололовска

Масовниот убиецот на Тајланд бил лут на бабата на командирот

Ана Ололовска

Бројот на жртви во нападот во Тајланд се зголеми на 30

Ана Ололовска

Прајут Чан-оџа: Нападот во трговскиот центар е најкрвавиот во историјата на Тајланд

Ана Ололовска

Тајландските специјалци го убија војникот што дивееше низ градот Након Рачесима, убивајќи 26 и ранувајќи уште 52 лица

Ана Ололовска

И натаму трае потрагата по напаѓачот на Тајланд

Ана Ололовска