Во железничка несреќа во Конго загинаа најмалку 50 лица

Од:

Најмалку 50 луѓе загинаа кога воз излета од шини во југоисточниот дел на Конго.

– Се се случи рано утрово во југоисточната провинција Тангањика, изјави министерот за хуманитарни прашања Стив Мбикаји.

Тој додаде дека несреќата се случила околу три часот по локално време во градот Мајибариди.

Мбикаји истакна дека е можно да се зголеми бројот на жртвите.

Би можело да ве интересира

Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Ана Ололовска

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Ана Ололовска

Во Конго убиени тројца членови на тимот за борба против ебола

Ана Ололовска

Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Ана Ололовска

Најмалку 23 луѓе загинаа при уривање на авион воКонго

Татјана Ташкова