Во земјотресот во Кина досега загинаа над 30 лица

Од:

Во земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала што денеска ја погоди кинеската провинција Сечуан, најсилниот на подрачјето од 2017 година, загинаа над 30 лица.

dobivaj vesti na viber

Некои патишта и домови близу епицентарот се оштетени од лизгање на земјиште, додека комуникациите се во прекин најмалку во едно подрачје, информираше државна телевизија.

Нема регистрирано штета на брани и хидроелектрани на 50 километри од епицентарот. Но, штетата на мрежата влијаеше на снабдувањето со електрична енергија за околу 40.000 корисници.

Епицентарот на земјотресот е во градот Лудинг, во планините, на околу 226 километри југозападно од главниот град на покраината Сечуан, Ченгду.

Како што пренесуваат кинески медиуми, во Лудинг потресот бил толку јак, што на некои луѓе им било тешко да останат исправени. Пукнатини се појавиле во домови во областа.

На видеа на социјалните мрежи може да се видат како се лулаат светла, а луѓе од згради бегаат на улица.

Според државната телевизија, вкупно 39.000 лица живеат во круг на 20 километри од епицентарот и 1,55 милиони во 100 километри.

Најсилниот земјотрес во провинцијата Сечуан е евидентиран во мај 2008 година, со јачина од 8 степени. Притоа загинаа речиси 70.000 лица, а предизвиканата штета беше огромна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути

Горан Наумовски

Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија

Во невремето во Синџијанг починаа седум лица

А1он

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

А1он

ВИДЕО: Полицијата ги запира луѓето во Шангај и ги брише фотографиите од протестите од нивните телефони

А1он

(ВИДЕО) Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-Би-Си