Американските специјалци, „Зелените беретки“ ја примија првата жена во своите редови

Од:

Американската копнена специјална единица „Зелени беретки“ за првпат во својата историја прими жена, откако Пентагон во 2016 година ги отвори борбените позиции за жени, вклучително и во специјалните операции, објави Њујорк тајмс.

Жената се пријавила во елитната специјална единица во својство на обичен војник, обуката трае отприлика една година.

Таа требала да дипломира во април, но морала да повтори одредени фази пред да го заврши последниот дел, познат како „Робин сејџ“, кога кандидатите се изложени на низа воени тестови во теренски услови клучни за да се стане „Зелена беретка“, јави Њујорк тајмс.

Досега, единствена жена што има поминато слична обука е капетан Кејт Вајлдер во 1980 година, но таа била одбиена бидејќи не успеала да го помине теренскиот дел.

Понатамошната истрага утврдила дека Вајлдер била остранета незаслужно и подоцна и била доделена диплома. Таа сепак не се вклучила во единицата, а ја напуштила армијата во 2003 година во својство на потполковник.

Би можело да ве интересира

Русија: Не сме ѝ понудиле на Америка соработка околу вакцината за Ковид-19

А1он

Училиштата во Њујорк и Вашингтон се одлучија за онлајн настава

А1он

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он

Американските здравствени власти предвидуваат „најлоша есен што сме ја виделе“ поради коронавирусот

А1он

Помпео: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

А1он