Во водите на Црвено море нападнат саудиски танкер со нафта

Од:

Компанијата за глобална поморска безбедност „Драјад Глобал“ е инфомирана дека саудискиот танкер со нафта „НЦЦ Дамам“, бил нападнат во водите на Црвеното Море.

Компанијата забележува дека ваквите извештаи се уште не се потврдени, а дека нападот наводно се случил во близина на саудиското пристаниште Јанбу.

Саудиските власти досега не ја потврдија информацијата за нападот, но британската организација за поморска трговија (УКМТО) соопшти дека е информирана за инцидент што се случил во Црвеното море, приближно на две наутички милји од пристаништето Јанбу, пренесуваат британските медиуми.

Воена коалиција предводена од Саудиска Арабија, која се бори против проиранските бунтовници од племето Хути во Јемен, во минатото лажираа обиди за напади што, наводно, ги вршеле бунтовнички бродови со активирани експлозивни полнења, наведуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија уапсени над 200 државни службеници поради корупција

Саудиска Арабија овозможува аџилак за одреден број вакцинирани аџии од странство

А1он

Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

Жарко Настоски

Саудискиот гигант Арамко е цел на компјутерски напад, хакерите наводно бараат 50 милиони долари

Жарко Настоски

Саудиска Арабија сака заедно со Италија да го организира Светското првенство во 2030 година

Жарко Настоски