Во Виена почна шестиот круг преговори меѓу Иран и „шесторката“

Од:

Последниот круг преговори за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и „шесторката“ (петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации плус Германија) денеска почна во Виена.

dobivaj vesti na viber

САД преговорите ги оценија како „историска шанса“, а Техеран како „единствена можност за влез во историјата“.

– Тоа е судбоносен момент во меѓународните напори за изнаоѓање на решение за еден од најтешките надворешно политички предизвици на нашето време, посочо шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Шестиот круг преговори меѓу Иран и „шесторката“ (САД, Русија, Кина, Франција, Велика Британија и Германија) почна со пленарна седница на која учествуваат иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ии високата претсатвничка на Ервопската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, која ја координира работата на шестте светски сили.

Се претпоставува дека преговорите ќе траат до 20 јули, до кога треба да се подготви конечен договор кој ќе довде до „затворање на иранското досие“.

Би можело да ве интересира

Украина: Сите нуклеарни централи под украинска контрола се во функција

А1он

Десет Иранци убиени во нападите на Крим, Украина вели дека ќе убива и повеќе

А1он

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Техеран ги затвора училиштата поради висока загаденост на воздухот

Горан Наумовски

ОН: Ситуацијата во Иран е критична, за два месеци загинаа над 300 луѓе