Во Венецуела настрадаа 20 лица во поројните дождови

Од:

Најмалку 20 лица загинаа, а 17 исчезнаа во поројните дождови што го погодија западниот дел на Венецуела, се наведува во новиот биланс за жртвите на локалните власти.

Бројот на жртвите се зголеми на 20, јавија синоќа локалните власти, наведувајќи дека во првиот биланс се зборуваше за 15 загинати лица.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повеќе од 54.000 луѓе се изложени на ризик, додека венецуелскиот претседател Николас Мадуро одобри логистичка и финансиска помош за погодените области.

Поројните дождови уништија околу 8.000 домови во 11 од 23 држави на Венецуела.

Би можело да ве интересира

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

Ана Ололовска

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Ана Ололовска

На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

Ана Ололовска

Венецуелската армија ги ослободи своите војници кои беа киднапирани на границата со Колумбија

Ана Ололовска

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

Ана Ололовска

Дјук: На бегалците од Венецуела им е одобрен привремен престој во Колумбија

Ана Ололовска