Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Од:

Најмалку 35 лица загинаа во вчерашниот самоубиствен напад во образовен центар во областа Хазара во Кабул. Најмалку 82 лица се повредени, соопшти мисијата на ОН во Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил вчера изутрина. Маж кој носел експлозив се разнел во центарот каде студентите се подготвувале за приемни испити на факултет. Повеќето од жртвите биле жени.

Денеска околу 50 жени излегоа на улиците на Кабул за да го изразат својот гнев поради нападот. Тие поминаа низ главната улица во населбата Дашти Барчи каде се случи нападот. Потоа, скандирајќи: „Стоп за геноцидот врз Хазарите“, тие се упатија кон болницата каде што се лекуваат ранетите од нападот. Тешко вооружените талибанци пукаа во воздух за да ги растераат демонстрациите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кабул поставени 400 нови звучници за поттикнување на молитвата

Ана Ололовска

Небензја: САД и НАТО би сакале да се заборават злосторствата во Авганистан

Ана Ололовска

Осуммина повредени при експлозија во автобус во Авганистан

А1он

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35 лица

Ана Ололовска

Талибанците пукаа во воздух за да ги растераат Авганистанките кои протестираа пред Амбасадата на Иран во Кабул

А1он