Во Вашингтон акција: Прими вакцина, добиј џоинт

Од:

Бесплатен џоинт марихуана ќе добијат возрасните во Вашингтон откако ќе се вакцнираат против коронавирусот.

Државниот одбор за алкохолни пијалоци и канабис објави дека кампањата наречена „Џоинт-за-вакцина“ стапува во сила веднаш и ќе трае до 12 јули, објави Њујорк тајмс.

За луѓе постари од 21 година, продавниците со канабис ќе обезбедат еден џоинт кога ќе ја примат првата или втората доза на вакцината. Акцијата се однесува само на цигари од марихуана, а не на други производи од канабис.

Во Вашингтон, околу 58 проценти од луѓето досега примиле една доза, а 49 добиле друга доза.

Слична акција најави и федералната држава Аризона.

Би можело да ве интересира

Македонците кои примија АстраЗенека во Србија мораат да се ревакцинираат во истиот град

Жарко Настоски

И Брисел и АстраЗенека тврдат дека го добиле судскиот спор околу доцнењето на вакцините

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Граѓаните на ЕУ под 45 години помалку склони кон вакцинација

Ана Ололовска

Научници од Оксфорд: Се уште се испитуваат ефектите од мешањето на различни вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

ЕМА: Одобрението за „Спутник В“ се пролонгира за септември

Ана Ололовска