Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Од:

Во Украина денеска пристигна првиот странски товарен брод од почетокот на војната во февруари и ќе биде натоварен со жито, изјави украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков.

dobivaj vesti na viber

Украина повторно почнува да извезува жито, согласно договорот постигнат со Русија, со посредство на Турција и ОН, чија имплементација ја надгледува Заедничкиот координативен центар во Истанбул. Кубраков рече дека товарниот брод Fulmar S, кој плови под знамето на Барбадос, се наоѓа во пристаништето во Чорноморск.

„Правиме се што е можно за да се осигураме дека нашите пристаништа можат да примаат и обработуваат повеќе бродови. Прво, планираме да достигнеме ниво од најмалку три до пет бродови дневно за две недели“, напиша тој на Фејсбук.

– Украина планира да извезува три милиони тони жито месечно од пристаништата на Црното Море, рече тој.

Околу 20 милиони тони жито од лани се уште се блокирани во земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На рефрендумите во Украина гласале повеќе од 20% од населението, не се забележани прекршоци

А1он

Украина извести дека вратила нови територии на истокот на земјата

А1он

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Радев свика консултативна средба поради конфликтот во Украина

А1он

Украина: Руската мобилизација беше предвидлив чекор што ќе се покаже крајно непопуларен во јавноста

А1он

Жителка на Херсон за прв пат виде украинските војници по повлекувањето на руските трупи: Шест месеци се молиме да дојдете

А1он