Во Украина фрлија вакцини, лекари не сакале да ги примат

Од:

Во Украина се фрлени неискористени вакцини против коронавирусот, откако лекарите што требало да се вакцинираат не се појавиле во договорените термини.

Во земјата денеска почна имунизацијата на населението, откако првата пратка од 500.000 дози вакцини од АстраЗенека минатата недела пристигна во земјата. Приоритетен e медицинскиот персонал.

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов изјави дека Владата работи на тоа да се спречи фрлање на вакцините, додавајќи оти тоа се случува и во други земји.

Вакцините се фрлени, бидејќи кога ќе се отворат, употребливи се во следните два до три часа. Во Украина, која има 41 милион жители, речиси половина (47 проценти) од граѓаните изјавиле дека не сакаат да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

Русија повлекува дел од војската од границата со Украина

Жарко Настоски

Ништо не пречи ако примите различни вакцини, вели српски доктор

Жарко Настоски

ЕУ се откажа од опцијата да купи уште 100 милиони вакцини од „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Во Унгарија само еден отсто заразени со Ковид-19 по примена вакцина

Ана Ололовска

Кириакидес: Од ЕМА утре очекуваме нови препораки за „Астра Зенека“

Ана Ололовска

Бајден: Остварена е целта од 200 милиони дози вакцини за 100 дена

Ана Ололовска