Во училиште во Џорџија девет позитивни ученици и вработени на Ковид-19

Од:

Коронавирусот е откриен кај деветмина ученици и вработени во средно училиште во американската држава Џорџија, кое е во центарот на вниманието откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од ходници полни со тинејџери без маски.

dobivaj vesti na viber

– Во овој момент, знаеме дека има шест ученици и тројца вработени кои биле во училиштето барем извесно време минатата недела, и кои пријавиле дека се позитивни на коронавирусот, изјави директорот на училиштето Гејб Кармона, пренесува Си-Ен-Ен.

На Хани Вотерс, ученичката која првично беше суспендирана поради објавување фотографија на Твитер, и е укината казната.

Во округот Атланта, 12 ученици и двајца вработени во десетина училишта се позитивни на вирусот во првата недела од почетокот на училишната година.

Претходно во Џорџија, 250 лица беа ставени во карантин откако коронавирусот беше регистриран кај најмалку 11 ученици и персонал во неколку училишта.

Џорџија е една од 21 држави во САД која кризниот штаб на Белата куќа ја стави во „црвената зона“, што значи дека болеста е распространета и дека мора да се преземат мерки.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска