Во Токио митинг за враќање на Курилските Острови

Од:

Во Токио денеска се одржа митинг со барања да се врати „северната територија“, како што во Јапонија ги нарекуваат Јужнокурилските острови Кунашир, Итуруп, Шикотан и Хабомаи.

На митингот, што се одржува секоја година на 1 декември од 1945, учествуваа околу 500 луѓе.

Јапонија претендира на островите Кунашир, Итуруп, Шикотан и Хабомаи, повикувајќи се на билатералниот Трактат за трговија и граници од 1855 година.

Москва инсистира на тоа дека тие острови биле во границите на поранешниот Советски Сојуз врз основа на исходот од Втората светска војна и оти рускиот суверенитет над нив не подлежи на преиспитување.

Советски Сојуз и Јапонија во 1956 година потпишаа Заедничка декларација, со кој Москва се согласи по нов мировен договор да ја разгледа можноста за предавање на островите Хабомаи и Шикотан на Јапонија. Додека островите Кунашири Итуруп не беа тема на преговори.

Јапонија и Русија се уште немаат потпишано мировен договор.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Намален бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Ана Ололовска

Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Ана Ололовска