Во Тексас усвоен закон кој речиси целосно го забранува абортусот

Од:

Во Тексас е донесен закон според кој се забрануваат абортуси по шеста недела бременост, период во кој, во случај на бременост, многу жени не знаат за својата состојба, јави „Ен-Пи-Ар“.

dobivaj vesti na viber

Се очекуваше дека Врховниот суд на САД ќе одговори со блокирање на овој закон, по итниот поднесок од страна на клиниките провајдери на оваа услуга, но тоа не се случи.

Законот, познат и како „Сенатски бил 8“, речиси целосно го забранува абортусот во Тексас. Со ова се најавуваат правни битки за иднината на судска разврска од 1973 година (Ро против Вејд) според која правото на абортусот е уставна обврска.

Поддржувачите на забраната за абортус во САД се нарекуваат „про лајф“ генерација, додека противниците се залагаат за планирано родителство и повикуваат на оставка на гувернерот Грег Абот со повикот „аборт Грег“.

Тексашкиот закон е дотолку контраверзен што не прави никакви исклучоци како на пример за бременост предизвикана од инцест или силување, што е случај во некои сојузни држави раководени од републиканци.

Во својот поднесок провајдерите напишаа дека „законот веднаш и катастрофално ќе го намали пристапот до абортус во Тексас, изоставајќи медицинска грижа за најмалку 85 отсто од овие пациенти (во шест или над шест неделна бременост) и најверојатно ќе натера многу клиники да се затворат“.

Би можело да ве интересира

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на починати мигранти, пронајдени во камионот во Тексас, се зголеми на 51

Ана Ололовска

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Ана Ололовска

Американски медиуми: Американците стравуваат дека по укинувањето на абортусот можат да им бидат загрозени и други права

А1он

ВИДЕО: Хаос во Аризона, полицијата користеше солзавец, членовите на Конгресот се криеја во подрум

Катерина Павлова-Николовска

Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот потврди Белата куќа