Во Тексас нема доволно струја, властите ги замолија граѓаните да не пуштаат шпорети

Од:

Управата на компанијата-дистрибутер на струја во американската сојузна држава Тексас ги замоли граѓаните да ги наштелуваат термометрите на 25,5 степени или повеќе, да ги исклучат светлата и пумпите за базени и целосно да избегнуваат вклучување на големи потрошувачи како што се рерни, машини за перење и сушење алишта.

Барањето доаѓа со зголемувањето на темпаратурите, а со цел електромрежите да останат стабилни бидејќи имаат проблем да генерираат доволно електрична енергија.

Молбата на електродистрибуција ги потсети жителите на Тексас на зимата, кога 4,8 милиони жители на оваа американска држава останаа без струја поради снежна бура, потсетува Гардијан.

Медиумите известуваат дека до крајот на неделата, можни се рестрикции во Тексас.

– Очигледно се движиме кон климатски промени кои ќе донесат повеќе екстремни суши и посилни урагани, кои вршат притисок врз електромрежата. Неделава видовме дека електромрежата во Тексас е едвај подготвена за времето кое е топло за јуни, но веројатно ќе биде уште пожешко во јули и август, изјави Ден Коан, електроинженер и професор на универзитетот Рајс.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

Жарко Настоски

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска

Во мај 53,1 отсто од потрошената струја од домашни извори

Ана Ололовска