Во Техеран е убиен полковник на Револуционерната гарда

Од:

Во Техеран, главниот град на Иран, убиен е полковник на иранската револуционерна гарда.

dobivaj vesti na viber

Иранската револуционерна гарда соопшти дека полковникот Хасан Саџад Ходајари бил нападнат во близина на неговата куќа во Техеран додека излегувал од автомобилот. Кон него биле испукани пет куршуми, од кои три го погодиле во главата.

Напаѓачите биле на мотор, а по атентатот побегнале.

ИРНА објави дека Ходајари бил „бранител на светилиштето“, термин што се користи за членовите на гардата кои дејствуваат во Сирија и Ирак.

Ниту една организација досега не ја презеде одговорноста за убиството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он

Иран бара членство во БРИКС

Ана Ололовска

Катар ќе биде домаќин на индиректни разговори меѓу Иран и САД за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година

Ана Ололовска

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

А1он

Се урна борбен авион во Иран

Ана Ололовска