Во Тајван регистриран нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Од:

Нов земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил два километри под површината на земјата.

dobivaj vesti na viber

Тајван се справува со афтершокови по двата силни земјотреси за два дена, од кои најсилниот беше вчера.

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала вчера го погоди ретко населениот југоисточен дел на Тајван и доведе до уривање на најмалку една зграда, додека две лица останаа заробени. Земјотресот предизвика и излетување на воз од шините и уривање на продавница.

Исто така, Тајванската метеоролошка служба соопшти дека епицентарот на земјотресот бил во округот Таитунг и дека се случил по земјотресот со јачина од 6,4 степени во истата област во саботата вечерта, но дека нема жртви.

Американскиот центар за предупредување од цунами во Пацификот издаде предупредување за Тајван по земјотресот, но подоцна го повлече предупредувањето.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Горан Наумовски

Си му рекол на Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија за Пекинг

Ана Ололовска

Околу Тајван забележани 44 кинески воени авиони и четири бродови

Пекинг е задоволен од говорот на рускиот лидер: Го цениме ставот на Путин дека Тајван е дел од Кина

А1он

Блинкен: Кина донела одлука да ги засили притисоците врз Тајван

Ана Ололовска

Кина: Не исклучуваме употреба на воена сила врз Тајван

А1он