Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Од:

Се зголемува бројот на жртви од свлечиштето што се активираше на јужниот италијански остров Искија, по обилните врнежи од дожд.

Според последните информации, загинале најмалку седум лица, меѓу кои тринеделно бебе, брат (5) и сестра (11). Свлечиштето го опустоши малото гратче Казамичола, соопшти канцеларијата на префектот на Неапол.

Властите во Неапол вчера потврдија дека пет лица сѐ уште се водат како исчезнати и додадоа дека постои страв дека се затрупани под урнатата земја.

Покрај загинатите и исчезнатите, повредени се четири лица, а повеќе од 160 се раселени.

Италијанската влада прогласи вонредна состојба на островот Искија на вонредна седница одржана во неделата и издвои два милиони евра за спасувачките служби и обновувањето на јавните услуги, пренесе АП.

Многу силен дожд предизвика огромно лизгање на земјиштето со наслаги од кал и свлечишта во саботата пред зори, кое се спушти по падината на котата кон пристаништето Казамичола, уривајќи се и носејќи цели згради и возила во морето.

Би можело да ве интересира

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

Ана Ололовска