Во судири во Нигерија загинаа 185 лица

Од:

Во судири помеѓу нигеријската војска и екстремистите загинаа најмалку 185 лица во местото Бага, рибарска заедница на североисток од државата, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Немирите во Бага започнаа во петок и траеја со часови, поради што населението беше приморано да побегне во соседни места во близина на езерото Чад, пренесе „Асошиејтед прес“.

Куќите, другите објекти и автомобили во подрачјето на Бага се запалени, а локален жител изјави дека војниците тоа намерно го направиле во текот на немирот.

Последните судири означуваат ескалација на бунтовите на север од Нигерија, населен претежно со муслимани, каде што е најактивна екстремистичката група Боко Харам.

Официјалните лица не можеа да кажат колку цивили има меѓу загинатите, а колку војници и екстремисти.

Телата на загинатите многу бргу се сахранети, според законите на локалната муслиманска традиција.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

10 − 7 =