Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Од:

Три лица, од кои двајца Палестинци и еден израелски офицер, загинаа денеска во размена на оган во близина на преминот меѓу Израел и палестинскиот град Џенин, на окупираниот Западен Брег, соопштија палестинското Министерство за здравство и израелската армија.

dobivaj vesti na viber

Израелската војска соопшти дека офицерот бил убиен во размена на оган додека „двајца осомничени се приближувале“ до преминот во близина на Џенин, на Западниот Брег.

Палестинското министерство во Рамала ја потврди смртта на „две млади момчиња“ за време на судирите.

Засега не се соопштуваат други детали за инцидентот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Израелскиот суд пресуди, поранешниот премиер Олмерт го наклеветил Нетанјаху

А1он

Нетанјаху се соочува со проблеми во напорите да формира влада на Израел

Ана Ололовска

Израел и Турција почнуваат нова ера на односи