Во судар на два автобуса во Нигерија 29 мртви и 16 повредени

Од:

Во директен судар на два автобуса во северната нигериска држава Јобе, денеска загинаа најмалку 29 лица, додека 16 се повредени, сооопшти локалната полиција. По сударот двете возила се запалиле, пренесоа француските медиуми.

Претствникот на полицијата Франк Мба изјави дека пожарот ги зафатил двата автобуса и дека изгореле 29 лица, од кои 11 до степен на непрепознатливост. На патиштата во Нигерија меѓу 2007 и 2010 година имало регистрирано 31.000 несреќи, во кои загинале 17.000 лица.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Leave a Comment

5 × three =