Во судар на два автобуса во Нигерија 29 мртви и 16 повредени

Од:

Во директен судар на два автобуса во северната нигериска држава Јобе, денеска загинаа најмалку 29 лица, додека 16 се повредени, сооопшти локалната полиција. По сударот двете возила се запалиле, пренесоа француските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Претствникот на полицијата Франк Мба изјави дека пожарот ги зафатил двата автобуса и дека изгореле 29 лица, од кои 11 до степен на непрепознатливост. На патиштата во Нигерија меѓу 2007 и 2010 година имало регистрирано 31.000 несреќи, во кои загинале 17.000 лица.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

five × 5 =