Во Судан укината воената состојба воведена лани во октомври

Од:

Суданскиот воен лидер генерал Абдел Фатах ал-Бурхан синоќа ја укина вонредната состојба, што ја прогласи по преземањето на власта со воениот удар на 25 октомври минатата година.

dobivaj vesti na viber

Привремениот суверен совет нагласи дека одлуката е донесена за да се создаде атмосфера за „плоден и значаен дијалог што ќе донесе стабилност во периодот на транзиција“.

Советот за безбедност и одбрана синоќа препорача укинување на вонредната состојба и ослободување на сите уапсени уапсени во тој период.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Во Судан околу седум милиони деца не одат на училиште

А1он

Во поплавите во Судан загинаа 66 луѓе

А1он

Илјадници Суданци низ улиците на Картум протестираат против воената управа

ОН: Речиси 12 милиони се соочуваат со акутен глад во Судан

Судан има драматичен недостиг на храна поради намалувањето на хуманитарната помош

Ана Ололовска