Во Средоземното Море спасени 94 мигранти

Од:

Екипажот на бродот Океански Викинг (Ocean Viking) на хуманитарната организација СОС Медитеран денеска спаси 94 мигранти во Средоземното Море.

dobivaj vesti na viber

Мигрантите биле на преполн гумен чамец во меѓународни води недалеку од Либија, соопшти организацијата СОС Медитеран.

Вчера во истата зона беа спасени 70 мигранти.

Во централниот дел на Средоземното Море се едни од најопасните миграциски рути во светот.

Според Меѓународната организација за миграција, повеќе од 23.500 мигранти починале или исчезнале од 2014 година, од кои 2.048 само минатата година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Грчката крајбрежна служба за 72 часа спречила над илјада бегалци и мигранти да влезат во Грција по морски пат

А1он

Протерани деветмина Кубанци, нелегално преминувале од Македонија во Грција

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

А1он

УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа

А1он

Европската комисија сака да привлече мигранти поради недостигот на работна сила во ЕУ