Во Средоземно Море спасени 110 мигранти

Од:

Хуманитарните организации Лекари без граници (МСФ) и СОС Медитеран спасија 110 мигранти во близина на либискиот брег.

Екипажот на СОС Медитеран прими 37 луѓе на нивниот спасувачки брод „Океан викинг“ и пријави неколку случаи на хемиски изгореници на кожата предизвикани од мешавина на бензин и солена вода кај мигрантите. Подоцна тимот на Лекари без граници спаси 73 луѓе, грижејќи се за нив на бродот „Гео Баренц“.

Италија им дозволи на двата брода да впловат во пристаништето Анкона на Јадранското Море и им дозволи на мигрантите да ги напуштат бродовите. Според СОС Медитеран патувањето до Анкона ќе трае околу четири дена.

Политиката на новата италијанска десничарска Влада е да назначи пристаниште каде ќе можат да впловат бродовите кои спасуваат мигранти од Средоземно Море. Претходно, спасувачките бродови чекаа по неколку дена на море чекајќи да одобрение за пристаниште.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Два брода потонаа во близина на Тунис, загинаа најмалку 29 африкански мигранти

Потона брод со мигранти кој пловел од Тунис кон Европа, 34 исчезнати

Двајца илегални мигранти се задушија во товарен воз во Тексас

Горан Наумовски

Италијанската влада го обвини „Вагнер“ дека стои зад бранот мигранти во Средоземното Море

(ВИДЕО) Трагедија во Италија: 58 мигранти меѓу кои и деца загинаа во бродолом

Катерина Павлова-Николовска

Цела автобуска компанија се занимава со криумчарење мигранти

Горан Наумовски